Innovatsioonikeskus INNOKAS | SA Eesti Teadusagentuur
Haapsalu Innovatsioonikeskuses Innokas tegutsevad õpilasfirmad ja robootika ring.
Innokas, noored, Haapsalu, innovatsioon, innovatsioonikeskus, innovatsiooni, keskus, robootika, robotid, õpilasfirma, ettevõtlus, Läänemaa, õpilasfirmad, Mektory, noorte ettevõtlus, ettevõtlikkus, ahhaa, inseneeria, hitsa, junior achievement
15986
page-template-default,page,page-id-15986,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.3,vc_responsive
 

SA Eesti Teadusagentuur


Kosmosekool INNOKAS – projekti kokkuvõte

Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise projektikonkursil sai Innovatsioonikeskus INNOKAS kosmosekooli tehniliste vahendite soetamiseks toetust 11000 eurot. Kosmosekooli projekt on aidanud innovatsioonikeskusel INNOKAS jõuda uuele tasemele.

2021. a esitatud projektiga soetasime kosmosevaldkonna huvikooli õppe, õppepäevade ja valdkonda populariseerivate tegevuste läbi viimiseks olulisemad tehnilised vahendid (teleskoop, taevavaatluste binokkel, transpordikohvrid, statiivid, kogutaevakaamera, pealambid, akud, akulaadijad jm vahendid).

Eelmise aasta septembris alustasime Tehnoloogiakoolis INNOKAS kosmosekooli õpet 48 õpilasega ja jätkame sel õppeaastal.

Peale õppetööd on toimunud õhtused tähevaatlused kolmes grupis koos lastevanemate ja teiste õdede vendadega. Vaatlustel kokku on osalenud üle 200 lapse, noore ja täiskasvanu.

Oleme Innoka õpetajatega läbinud Euroopa Kosmoseagentuuri ESERO Eesti poolt läbiviidud õpetajatele mōeldud kosmoseharidusprogrammi.

2021. a augustis osalesime Tõravere Observatooriumis toimunud kosmosehariduse päeval. Meid oli Innokast üle 60 osaleja, lapsed ja täiskasvanud. Kõik soovijad 50-kohalisse bussi ei mahtunud, mõned pered sõitsid oma autodega kohale.

Sama aasta suvel korraldasime STEAM valdkonna suvekoolid lastele, kus esimene päev oli kosmoseteemaline. Suvekoolides osales üle 60 lapse.

Septembris 2021.a toimusid Teadlaste Öö raames kosmosevaldkonna töötoad, mis olid kooligruppide seas populaarsed ja puupüsti täis. Kosmosekooli programmist on osa saanud erinevate koolide õpilased Läänemaalt ja ka väljast poolt. Rohkem kui 500 osalejat.

Kevadel käisime Pärnus Pernova Loodusmajas kosmosekooli õpilaste ja lastevanematega täispikal õppepäeval, kus toimusid praktilised kosmose valdkonna töötoad, planetaariumis põnevad rännakud kosmoses. Meid osales üle 30 inimese.

Suvel osalesid INNOKA noored Tõravere Observatooriumis kahenädalases teadusmalevas.

Sel sügisel oleme laste ja lastevanematega külastanud Rahva Observatooriumi Munalaskmes, Harjumaal.

Tänu kosmosekoolile saame pakkuda uut põnevat teadustegevust INNOKAS, õppepäevadel  lasteaedades, koolides, festivalidel jm. Tänu kosmosekooli vahendite soetamisele oli eelmisel õppeaastal õpilastel ja nende pereliikmetel võimalus õppida kasutama soetatud tehnilist varustust, osaleda öistel tähevaatlustel. Uskumatult populaarseks on osutunud õhtused ja öised tähevaatlused meie õpilastele, mis toimuvad Vasikaholmi rannas. Kuid kohale ei tule ainult kosmosekooli õpilased, vaid tullakse lausa perede kaupa – õed, vennad, emad, isad, tädid, onud, vanaemad ja vanaisad. Tähevaatlused toimuvad meil õhtuti kolmes erinevas grupis, et kõik huvilised saaksid osaleda.

Enne tähevaatlust uurime millised tähtkujud, planeedid ja udukogud on meile nähtava. Seejärel tähevaatlusel leiame kõik tunnis õpitu üles. Oleme saanud teada, et igal aastaajal on taevas näha erinevaid planeete, tähtkujusid.

2022. aasta sügistalvel hakkame tähevaatlusi korraldama ka kohalikele elanikele. Lisaks on hakanud meiega liituma inimesed, kes on varem koju soetanud teleskoobi.

Novembris 2022 alustame kosmosekooli õpet täiskasvanute grupile. Registreerunuid on juba 20 ringis.

Tänu teadusepopulariseerimise projektikonkursile on meile kosmosekooli õpe INNOKAS hoogsalt käima läinud, lisandub täiskasvanute grupp. Korraldame koolidele ja lasteaedadele kosmosevaldkonna töötube ja õppepäevi. Teeme koostööd Tõravere Observatooriumi, Pernova Loodusmaja, Rahvaobservatoorimiga Munalaskmes.

Meie vahvad kosmosekooli õpetajad on:

Jaanus Mägi – Taebla Kool, astronoomia ja füüsika õpetaja;

Vladimir Goman – Rahvaobservatooriumi omanik Vladimir Goman valdkonna spetsialistina lööb vabatahtlikuna kaasa kui käime Vasikaholmi rannas tähevaatlustel, ta õpetab meile teleskoobi tehnilist kasutamist, jagab põnevaid teadmisi tähtedest. Oleme teinud ka esimesed katsetused projekti kaudu soetatud vahenditega tähefotograafias;

Vladislav-Veniamin Pustõnski – kes töötab TalTechis, küberneetika instituudis, füüsika osakonnas dotsendina.

Meie tegemistest kirjutas lähemalt Lääne Elu 27.10.2022

 Foto: Urmas Lauri

a


a

INNOKAS alustas kosmosekooli õppega 6. septembril 2021. Tunnid toimuvad esmaspäeviti kolmes grupis http://innokas.ee/tunniplaan/. Tähevaatluste ja tundide läbiviimiseks vajalike vahendite soetamist toetas Eesti Teadusagentuur teaduse populariseerimise projektikonkursi kaudu www.etag.ee

 a